Začíná plesová sezóna

Leden nám přináší také začátek plesové sezóny. Jak je známo, ples je událost společenského charakteru, na kterém hraje hudba, tančí se a lidé se vzájemně seznamují s lidmi, které by nejspíš jindy ani nepotkali.

Historie plesu se nejspíš nedá ani dohledat, jelikož každá doba a národ pojmenovávali tuto událost podle svého. Důležitým faktem však je, že se na plesech vždy tančilo. V dřívější době tanec vyjadřoval mnohem více než slova. Pomocí pohybu člověk projevoval své emoce, zážitky, své přání. Avšak není sporu o tom, že na plesy je nutné mít patřičný oděv ať se jedná o minulost, přítomnost nebo dokonce i o budoucnost. A jak takový oděv vypadá? Dámy by měly mít společenské nebo plesové šaty, které pozdvihují jejich krásu. V 15. století měly šaty menší výstřih, krátké rukávy a drobně zdobené vyšívání, po 19. století se však vše výrazně změnilo a šaty měly plnější sukně, obrovské rukávy s širokými volány a rukavicemi a úzký pas.

Muži mají několik druhů společenského oděvu. Mohou nosit například frak, smoking, formální kalhoty s puky a švy a k tomu košili. Pro muže je však nejčastější volbou smoking, který si mohou vybrat v různých barevných variantách nebo s různými vzory, ale v decentní variantě. Poté dolaďují svůj „outfit“ pomocí doplňků. Hlavním doplňkem pravého gentlemana je jednoznačně kapesníček do saka. Víte, k čemu takový kapesníček slouží? Kapesníček udělá oděv mnohem formálnějším a lépe vypadajícím. Jednoduše ale slouží jako kapesníček, do kterého si žena může případně utřít slzy. A jak zkombinovat správně kapesníček s kravatou? Neměli by mít stejnou barvu ani vzor. Proto je vhodné vyvarovat se při koupi nové kravaty a kapesníčku připraveným boxům, které se prodávají jako barevný set. Následným a již zmíněným doplňkem je kravata, která se kombinuje s barvou košile a sakem. Vázat kravatu lze několika způsoby, například Windsor, který se nejvíce používá ke slavnostním příležitostem, Manhattan, který je vhodný na košile s úzkým límcem anebo Long, který je nejvíce užívaný, a je vhodný ke košilím, jejichž límečky jsou u sebe blízko. Alternativou kravat jsou motýlky, které se taktéž kombinují se sakem a košilí. Motýlky lze také vázat, ale převážně se zakupují již uvázané jen na připnutí.

Finálními doplňky jsou hodinky a ponožky. Někdo může ve svém „outfitu“ vsázet na barevné ponožky, které mají různé vzory, obrázky či témata. Jsou vhodné k méně formálnímu oděvu. A v neposlední řadě hodinky. Nejsou povinným doplňkem, a ne každý je zvyklý hodinky nosit. Pro milovníky hodinek je vhodné volit hodinky decentní, společenské, ideálně barevně zkombinované s oděvem.

Co se týče kombinací se meze nekladou, a proto si myslíme, že jakákoli vaše varianta bude vypadat skvěle a plesy si určitě užijete.